Etiket arşivi: ilan servisi

Gazete ilan Servisi

Gazete ilanları, reklamcılığın mottosu sayılabilecek kadar eski bir geçmişe sahiptir. Basılı ve yazılı ilk reklam argümanıdır, ilanlar… Rekabet var olduğundan beri vardır. İnsanlar arasındaki en önemli iletişim kanallarından bir tanesidir. Her türlü insani ilişkilerde; iş hayatındaki, sosyal hayattaki ilişkilerde bile bu rekabetin izlerini görürüz. Zira reklamın iç dinamiği de rekabet fenomenidir. Geçmişten başlayıp reklamcılığı, ilan reklamcılığını konuşmak gerekirse durum şöyle idi; tellaklık ve çığırtkanlık reklam için verilebilecek en ilkel başlangıçlardı. Sonraki zamanlarda insan nüfusundaki artış, yeni iş alanlarının ortaya çıkışı, teknolojinin gelişmesi gibi kazanımlar sonucunda reklamında şekli değişmiştir. Uçsuz bucaksız bir meslek haline gelmiştir. Ancak reklam ve reklamcılık sanayi devrimi ile birlikte yükselişe geçmiştir. O dönemlerde üretim ve satış artmıştır. Hedef kitle algısı ve hedef kitle profili değişmiştir.

Günümüze yaklaştıkça ise reklam kaynakları değişmeye ve gelişmeye başlamıştır. Kitle iletişim araçlarındaki bu farklılık rekabet ortamını da körüklemiştir. Markalar daha çok tanınmak için daha çok satış yapmak için reklama daha çok önem vermeye başlamıştır. Gazeteler bu anlamda sesini duyurmak isteyen herkese ilanlar ile  ‘’ duyuru ‘’ yapma şansı yani ilan yayınlama şansı vermiştir. İlan yayıncılığı ile hem bireysel hem de kurumsal anlamda; reklam, çağrı, anma gibi hem sosyal hem de ticari ilan yapma şansı verilmiştir. Bu sistem ile tüketiciler ihtiyaç dahilindeki sorunlarına çözüm üretmiştir. Günümüzde gazete ilancılığı farklı şekillerde gerçekleşmektedir. İster aracı vasıtası ile ister gazete bayiler ya da yetkili gazete ilan servisleri dahilinde bu ilanlar gazetelere verilebilir. Mesela Gazete ilan servisi tüketiciye ilan yayınlaması konusunda destek olabilir. Şöyle ki; gazete ilan servisi bir diğer tanımı ile gazete ilan ajansı, Basın ilan Kurumu tarafından yetkilendirilmiş servislerdir. Basın ilan kurumu bu servisleri ilan alabilmeleri için görevlendirmiştir. Gazete ilan servisleri ise; ulusal ve Bölgesel yerel olarak yayınlanan her gazete için seri ilan, reklam ve duyuru alabilmektedir. İş bu aşamadan sonra başlar. Gazete ilan servisi, ilan yayınlamak isteyen kişilere ya da kurumlara birçok alanda hizmet sunmaktadır. Bu aşamada ilan servisleri; ev ya da otomobil satmak istediğinizde ya da herhangi bir şeyinizi satmak istediğinizde sizin için çalışacaktır. Veya nüfus cüzdanınızı ehliyetinizi  kaybettiğinizde ya da önemli bir evrak, dosya kaybettiğinizde kayıp ilanı ile size destek olacaktır. Ve yahut bir yakınınızı kaybettiğinizde size vefat ilanı ile acınızı paylaşmaktadır. Derneğinizi ya da kurumunuzun bir daveti toplantısı varsa çağrı ilanları ile sesinizi duyurmaktadır.

Sonuç Reklam Gazete ilan servisi bu anlamda tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Bu aşamadan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; ilanı verecek kişisin ilan kompozisyonudur. İlan kompozisyonu (Metni) oluşturmanın püf noktaları vardır:

1.Etkili bir ilan metni oluşturulmalıdır

2.Az kelime ile çok şey anlatılabilmelidir.

3.Logo, bilgi ya da türevleri şeylerin önemi aksatılmamalıdır.

İlan türlerini genel olarak dört gruba ayırmak da mümkündür. Seri ilanlar,  İnsan Kaynakları ilanları, Ticari ilanlar ve soysal ilanlar… Seri ilanlar Kelime ilanlarıdır Punto başlıklı, Alt-Üst çizgili, veda Düz metin seri ilan olarak yayınlanırlar çok etkili ilan türüdür. Ticari ilanlar; reklam, alım satım gibi hizmetler için son derece etkilidir. Sosyal ilanlar ise; anma, kayıp gibi hizmetleri içermektedir. Ticari ilan kapsamında; ev-arsa-konut gibi devre mülk satışı, otomobil alım satımı, tekstil, beyaz eşya, gıda sektörü gibi temel amacı satış olan reklamlardır. Akla gelecek her ürün bu kategori kapsamında satılabilir. Sosyal ilanlar ise; evrak, dosya, cüzdan, kimlik, irsaliye, fatura, çek, banka kartı gibi birçok önemli belge için ilan verebilirsiniz. Bunların dışında kayıp ilanı olarak; vefat ilanı verilebilir. Yine başka bir şekli olan, uzun süredir aranan birinin kayıp ilanı verilebilir. Sonuç Reklam Gazete ilan servisi size her konuda destek verecektir.